DSİ’den Bingöl’e Müjde Geldi

Bingöl ili ve ilçelerinde son dönemde DSİ tarafından yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldızyaptığı yazılı açıklamada “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bu kapsamda Bingöl Genç Çaytepe Göleti ve Sulaması İnşaatında çalışmalar tamamlanmış olup, toplamda 750 dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edilecektir.

Genç Çaytepe Göleti temelden 30 metre yükseklikte, ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde imal edilmiş olup, 700 bin m³ su depolayarak 750 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Çaytepe Göleti ve Sulaması, milli ekonomiye yılda 1,1 Milyon Lira katkı temin edecek ve ayrıca 225 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.

Bingöl Genç Çaytepe Göleti Sulama şebekesi imalatları tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. ’dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.