Elazığ Karakoçan Bazlama Barajı Ve Sulaması İnşaatı Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Elazığ ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Bu kapsamda Elazığ Karakoçan Bazlama Barajı ve Sulaması İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini ve projenin bitirilmesi ile birlikte toplamda 2 bin 330 dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edileceğini açıkladı.

Yıldız, ’Karakoçan Bazlama Barajının temelden 34 metre yükseklikte kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olup, 940 bin m³ su depolayarak 2 bin 330 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Bazlama sulaması, milli ekonomiye yılda 2,7 Milyon Lira katkı temin edecek ve ayrıca 669 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.

Elazığ Karakoçan Bazlama barajında gövde dolgusu inşaat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılı sonuna kadar sulama şebekesi ile birlikte imalatları tamamlanarak hizmete alınması hedeflenmektedir.’dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.