Antalya Elazığlılar Derneğinde Coğrafi İşaretli Ürün Bilgilendirmesi

Antalya Elazığlılar Derneğinde Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ve Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleriyle yapılan istişare toplantısında, dernek üyelerine Elazığ TSO tarafından coğrafi işaretli ürünlerle ilgili çalışmalar hakkında Elazığ TSO Basın ve Halkla İlişkiler ve Elazığ TSO Coğrafi İşaretler Çalışma Komisyonu Sekreteri Etem Yalın tarafından detayı bilgilendirme yapıldı. Yalın hedefler hakkında bilgi vererek Çedene kahvesiyle ilgili müjdeyi de ilk kez Antalya’da paylaştı…

Coğrafi İşaretli Ürün Sayımız Hızla Artacak…

Antalya Elazığlılar Derneğinde yapılan ve yoğun bir katılımla gerçekleştirilen istişare toplantısında dernek üyelerinin coğrafi işaretli ürünlerle ilgili olarak Elazığ TSO’nun ne yaptığının sorulması üzerine Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, konuyu direk olarak takip eden Elazığ TSO Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Etem Yalın’ın bilgilendirme yapmasını talep etti.

Yalın konu hakkında yaptığı açıklamada, “Elazığ TSO Yönetim Kurulu kararı ile 2022 Ocak ayı içerisinde Fırat Üniversitesi ve bölgede yer alan Üniversite, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Fırat Kalkınma Ajansı, STK ve İş dünyası temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurularak çalışmalarına başlamıştır. İlimizin Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi bir çok değeri bulunmaktadır. Biz Elazığ TSO olarak öncelikle ekonomik ve ticari karşılığı olan ürünlerin korunma altına alınmasını istiyoruz. Bu doğrultuda çok titiz bir şekilde hazırlanmış bir listemiz var. Bu listede yer alan her bir ürün için girişimlerimiz var. Son olarak Elazığ Menceki Buğdayının tescilini gerçekleştirdik. Bu tescil çok değerlidir. Çünkü ülkemizin ikinci ata tohumunu tescil ettirdik. Bu ürünün tescili ile birlikte başta bulgur, irmik, tarhana, makarna, un, ekmek vb. gibi birçok değerimizin tescilinin önü açıldı. Yine bu süreç bizim gastronomi hedefimize çok büyük değer katacak olan ‘Ata Oğuz Yemekleri’ çatısı altında çok sayıda yöresel yemeklerimizin de tescil sürecinin başlamasına vesile olacaktır.

Yine İlimizin çok önemli bir değeri olan Çedene Kahvesi için de çok yoğun bir çalışma yaptık. Bu yoğun girişimlerimiz neticesinde Kasım ayı içiresinde bu ürünümüzün de belgesini alacağız. Bu müjdeyi ilk olarak burada paylaşıyoruz. Hedefimiz 2022 sonuna kadar bugün 5 olan tescilli ürün sayımızı 10’a çıkarmak ve 20 civarında başvuru yaparak diğerlerinin de tescilinin 2023 yılında tamamlanmasıdır. Oda olarak hazırlamış olduğumuz Coğrafi Tescilli Ürünlerimiz ile ilgili yayınımızı bugün YÖREX Fuarında paylaştık ve tüm stantlara dağıttık. Bu tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleriyle birlikte yöresel ürünlerimize sahip çıkarak bunların markalaşma sürecinin de hızlı bir şekilde devam etmesini istiyoruz.

Tüm bunlarla birlikte ilimizin çok önemli iki markası olan Öküzgözü Üzüm ve Elazığ Vişne Mermerin de AB Coğrafi Tescil Sürecini başlatıyoruz. Bu iki ürünün de AB nezdinde korumaya alınmasını istiyoruz. Bu süreçler inceleme, denetleme ve itirazlar dikkate alınarak 3 ila 5 yıl sürüyor. Ancak bir yerden başlanılması çok önemli. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu süreçleri yakından takip ettiğimizin bilinmesini istiyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.