1915 Çanakkale Köprüsü için yıllık taahhüt 360 milyon avro

Hayat bazen, asgari ücretle çalışan bir emekçinin, bir günlük emeğinin karşılığının, köprüden geçmeye yetmemesi kadar acı… #200liracıık

AK Parti’de son günlerde yapılan toplantılarda köprü ve otoyol geçiş ücretlerine ilişkin tartışmalar, ana gündem maddesi olmaya başladı. Yapılan toplantılarda bazı milletvekilleri geçiş ücretlerinin yüksek olduğuna ilişkin eleştirileri hatırlatıp sahada vatandaşlardan bu yönde şikâyetler geldiğine dikkat çekti.

Erdoğan, köprü ve otoyol geçiş ücretleri ile ilgili söylemleri, yapılan işleri gölgelemek isteyenlerin gündeme getirdiğini savunarak şöyle konuştu:

“Çanakkale Köprüsü’nü düşünün, bir maliyeti var. Ama avantajlarına bakın. Feribot kalkmadığı zaman ne olduğuna bakın. Hizmetler aksıyordu. Osmangazi Köprüsü’ne bakın… Kaybedilen zamana… Şimdi de zamandan edilen tasarrufa bakın. ‘Yollar, köprüler pahalı’ deniyor da, Binali Bey’in bir sözü var; ‘En pahalı hizmet, olmayan hizmettir’ diyor. Doğru söylüyor. Biz buraları devletin kesesinden bir kuruş çıkmadan yapıyoruz.

Temeli 18 Mart 2017’de atılan dünyanın en uzun orta açıklığa sahip olan 1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girdi.

Trakya’yı Ege Bölgesi’ne bağlayacak 4 bin 608 metre uzunluğundaki köprü, 101 km’lik Malkara-Çanakkale Otoyolu ile birlikte açıldı.

GEÇİŞ ÜCRETİ 200 LİRA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprüden otomobil geçiş ücretinin 200 lira olduğunu açıkladı.

“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ, HER BİR TEKNİK ÖZELLİĞİYLE FARKLI ANLAMLAR TAŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Türkiye’ye, millete, Çanakkale’ye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dileyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu köprümüz de tıpkı İstanbul Boğazı’ndaki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli ve şimdi de işte burada, özellikle Çanakkale’de altıncı köprüyü açıyoruz. Fakat unutmayın 140 yıl önce Sultan Abdülhamid Han, az önce ifade ettiğim o köprülerin eskiz çalışmalarını yapmıştı ve o hazırlıkları yapmıştı. Osmanlı’nın ardı ardına yaşadığı savaşlar sebebiyle hayata geçirilemeyen Abdülhamid Han yadigarı bu projelerin bir kısmını hayata geçirmek de bize nasip oldu.”

1915 Çanakkale Köprüsü için yıllık taahhüt 360 milyon avro

Sözleşmeye göre üstlenici firmalara 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyol Projesi için yıllık 360 milyon avro taahhüt edildi. Yıllık gelir daha az olursa üstünü devlet tamamlayacak. Firmalar burayı 10,5 yıl işletecek. Lojistik ve turizmde zaman/yakıt avantajı sağlayan köprü ve yolun orta vadede taahhüt edilen miktara ulaşması bekleniyor.

26 Ocak 2017’de ihalesi tamamlanan 1915 Çanakkale Köprüsü ve 88 kilometrelik Malkara-Çanakkale Otoyol Projesi’nin yapım işini Daelim(Kore)-Limak-SK(Kore)-Yapı Merkezi ortak girişim gurubu üstlendi. Ortak girişim grubu köprü ve otoyol yapımı için 10 milyar 354 milyon lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil toplam 16 yıl 6 ay 12 gün işletme süresi teklifle ihaleyi kazandı.

ZAMANINDA TAMAMLADILAR

Üstlenici firmalar, taahhüt ettikleri 5,5 yıldan daha kısa bir sürede köprü ve otoyol inşaatını tamamladı. Önceki gün hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücreti 15 avro artı KDV, otoyol geçiş ücreti ise kilometre başına 5 cent olarak taahhüt edilmişti. Bu projede kamunun Daelim(Kore)-Limak-SK(Kore)-Yapı Merkezi ortak girişim gurubuna yıllık 350 milyon avro kadar bir taahhüdü bulunuyor. Bu taahhüt miktarı; köprü geçişi ve otoyol ücretlerinin toplamından oluşuyor. Yani 2015 Çanakkale Köprüsü Malkara-Çanakkale otoyolunun yıllık geliri 360 milyon avronun altında kalırsa, üstünü devlet tamamlayacak. Gelir bu miktarı aşarsa işletmeci kamuya ödeme yapacak.

İşte 18 Mart Çanakkale köprüsü için telaffuz edilen geçiş ücreti ve köprünün özellikleri:

Asya’dan Avrupa’ya 6 dakika : 18 Mart Çanakkale köprüsü zamandan ve yakıttan tasarruf ettirecek. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan feribot yolculukları yaz aylarında bekleme süreleriyle birlikte 1,5 ile 5 saat arasında sürerken, bu süre 6 dakikaya düşecek. 1915 Çanakkale Köprüsü ile yıllık olarak zamandan 382 milyon avro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon avro, 3 bin 234 ağaca eş değer karbon salımındaki azalmayla çevresel olarak 1 milyon 900 bin avro tasarruf elde edilecek.

18 Mart Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti: Yap işlet devret modeliyle yapılan 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nün geçiş ücreti hayli yüksek olacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu köprünün geçiş ücretinin 15 euro olacağını açıklamıştı. Bu da 240 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Osmangazi Köprüsü’nden 184 TL ücret alınıyor. 18 Mart köprüsü geçiş ücreti için son rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyuracak. Çanakkale boğazından feribotla geçişte araç başına 100 lira, kişi başına 6 lira alınıyor.

Çanakkale köprüsünü kim yaptı : Yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarılan “1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu” Projesini, Türk ve Güney Koreli firmalardan oluşan Daelim–Limak–SK–Yapı Merkezi Ortak Girişimi yaptı. Köprüyü 16 yıl 2 ay 12 gün işlettikten sonra devlete devredecekler. Proje, 88 km otoyol ve 13 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 km uzunluğunda.

Köprü için araç geçiş garantisi ne kadar: Yap-işlet-devret modeli ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü için günlük 45 bin araç geçiş garantisi verildi. Bu sayıda araç geçmediği taktirde açığı hazine karşılayacak. Köprünün yıllık garanti ücretinin 380 milyon Euro, toplam verilen garantinin de 6 milyar Euro oldu.

Köprü ne kadara yapıldı? : Yap-işlet-devret modeli ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu için 2 milyar 545 milyon avro yatırım yapıldı. 4 yılda biten Çanakkale Köprüsü, planlanandan 1.5 yıl önce tamamlandı. Çanakkale Köprüsü’nün Gayrı Safi Milli Hasıla’ya etkisi 2 milyar 442 milyon avro, üretime etkisi 5 milyar 362 milyon avro, istihdama etkisi 118 bin kişi olacak.

Köprünün teknik özellikleri : 18 Mart Çanakkale Köprüsü 2 bin 23 metre orta açıklık ve 770’er metre yan açıklıkları ile 3 bin 563 metre uzunluğunda. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile birlikte toplam geçiş uzunluğu da 4 bin 608 metreye ulaşıyor. Dünyada bu kadar uzun orta açıklıklı ikiz tabliyeli tasarlanan ilk köprü olarak tarihe geçti. 318 metre kule yüksekliği ve 16 metrelik mimari amaçlı top mermisi figürüyle deniz seviyesinden 334 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek kulelere sahip asma köprüsü oldu.

Köprünün sembolleri : 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 2 bin 23 metre orta açıklığı, Cumhuriyet’imizin 100. yılı olan 2023’e atıf olarak yapıldı. 318 metrelik çelik kuleleri, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’ne işaret ediyor. 16 metrelik mimari amaçlı top mermisi figürleri, top mermilerini insanüstü bir güçle sırtlayan Seyit Onbaşı’ya adandı. 18 Mart köprüsünün kırmızı-beyaz renkli kuleleri de Türk bayrağını sembolize ediyor.

Çanakkale köprüsü 4 yılda tamamlandı. Köprünün yapımında 30 bin kişi çalıştı. Malkara-Çanakkale Otoyolu ile Çanakkale Köprüsü akıllı ulaşım sistemleri ile donatıldı. Proje kapsamında 225 bin 250 metre uzunluğunda fiber optik iletişim altyapısı, 34 değişken mesaj işaretleri, 62 olay algılama kamera sistemi, 6 meteoroloji ölçüm istasyonu, 1 felaket kurtarma merkezi ve 1 acil çağrı sistemi gibi önemli akıllı ulaşım sistemleri kuruldu.

Yapay zeka var : 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nde sis, buzlanma ve kaza riskleri, kontrol merkezlerinde 7/24 esasına göre yapay zeka ile izlenecek. Köprüde Türkiye’de ilk kez LED otoyol aydınlatma sistemi uygulanıyor. Bu sistem sayesinde yılda 3 milyon 530 bin kilovatsaate yakın enerji tasarrufu sağlanacak. Çanakkale Köprüsü otoyol projesinde ise 540 bini otoyol güzergahında olmak üzere toplamda 1 milyon 540 bin ağaç dikildi.

Malkara-Çanakkale Otoyolu 1915 Çanakkale Köprüsü sayesinde, Avrupa ve Trakya’dan gelen trafik yükünü, Kuzey Marmara’yı dolanmadan, Çanakkale üzerinden Güney Marmara ve Ege’ye ulaştıracak. Bağlantı yolları ile 101 kilometre uzunluğundaki Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun devreye girmesiyle, ulaşım 40 kilometre daha kısalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.