Gürsel Erol, yeni seçim kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, yeni seçim kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erol, birinci sıra adayı olacağını ifade ederek Elazığ halkına güvendiğini kaydetti.  

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, yeni seçim sistemini Elazığ açısından değerlendirdi. Erol mevcut sistemde  ittifakların 60 – 70 bin bandında oy almaları halinde  ikinci vekilli çıkartma şansları olduğunu ancak yeni sistemde bu durumun söz konusu olmadığını ifade etti. Erol, yeni seçim sisteminde adayların ön plana çıkacağını kaydetti.

“YENİ SİSTEME GÖRE  DEĞERLENDİRME YAPACAĞIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Yeni seçim sistemini Elazığ açısından yorumlayarak; “Önceki milletvekili seçiminde, 70 bin oy ile iki milletvekili seçilmesi mümkün iken bugün; 60 bin oy alınması durumunda bile, milletvekili seçilmesi sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle ben de yeni sisteme göre bir değerlendirme yapacağım. Bunun sonucunda 1. sıradan aday olacağım.” dedi.

“İKTİDAR  CHP’NİN İKTİDARA GELMESİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR”

AK Parti ve MHP’nin CHP’nin iktidarını engellemek için seçim sistemini değiştirmek istediğini ifade eden Erol, bu sistemin tam tersine CHP lehine sonuç vereceğini ifade etti. Erol;    İktidarın  CHP’nin iktidara gelmesini engellemeye çalışıyor.  Seçim sisteminin değişmesindeki amaç da buna  yönelik olarak düzenleniyor. Bu düzenleme MHP’ye yarayacaktır. AK Parti’nin lehine sonuç vermez. Yeni seçim sistemine baktığımız da; AK Parti’nin de ilimizde artık 4 milletvekili çıkarması zor olacak. Sistemin ülke genelinde uygulanmasına baktığımız da bazı illerde milletvekili dağılımı değişebilir. Ancak bu değişim beklentilerinin uzağında kalacaktır.  Büyük şehirlerde tablo CHP’nin lehine sonuç verecektir. Bu seçimde adaylarda çok önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ İSTİŞARELERİ  VE DEĞERLENDİRMELERİ YAPACAĞIZ”

Açıklamalarını sürdüren Erol, “Yeni sistemde bir milletvekili için 60 bin oy gerekecek. Bu Elazığ’da CHP’yi göz önüne aldığımız da zor bir olay olacaktır. Ancak ben Elazığ halkına güveniyorum. Yeni sistemde ben aday olmaz isem Elazığ’da CHP’nin vekilliği İYİ Partiye veya MHP’ye gidecektir. Yine bu seçim sistemine göre; küçük şehirlerde bazı değişimler olacaktır. Partiler üzerinden yapılacak  oy dağılımına göre milletvekili çıkarılacak.

Sistem üzerinde Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları bir araya gelerek gerekli değerlendirmeleri yapacaklardır. Buna göre de gerekli planlamaları yapacaklardır. Biz de teşkilatımız ile partililerimiz ile bir araya gelerek gerekli istişareleri  ve değerlendirmeleri yapacağız.” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.