Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, Araştırma Üniversitesi’nin Ayrıntılarını Açıkladı

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Fırat Üniversitesinin Araştırma Üniversitesi seçilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyerek Araştırma Üniversitesi’nin ayrıntılarını açıkladı.

Fırat Üniversitesi Sosyal Merkez’de düzenlenen basın toplantısında Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, Prof. Dr. Bilal ÜSTÜNDAĞ, Prof. Dr. Soner ÖZGEN ve Genel Sekreter Prof. Dr. Sinan AKPINAR da hazır bulundu.

Ulusal ve yerel televizyon, ajans, gazete ve internet haber sitelerinin temsilcilerine Araştırma Üniversitesi’nin ayrıntılarını anlatan Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, “26 Eylül 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 2017-2018 akademik yılının açılışında 10 araştırma üniversitesi, 5 de aday araştırma üniversitesi kamuoyuna ilan edilmişti. Tabi onun dışında diğer üniversitelerin amaçları da en azından aday araştırma üniversitesi olmak için çalışmaları yoğunlaştırmak, bu konuda çalışmak idi. Özellikle araştırma faaliyetlerine çok önem veren bir üniversiteyiz. Dolayısı ile hocalarımız süreç içerisinde çok ciddi bir çaba sarf ettiler. İki gün önce Yükseköğretim Kurulundan hepimizi sevindiren bir haber kamuoyuyla paylaşıldı ve Üniversitemizin Araştırma Üniversitesi seçildiği duyuruldu” dedi.

Araştırma Üniversitesi seçilirken dikkat edilen unsurları anlatan Prof. Dr. GÖKTAŞ, “Şimdi bu araştırma odaklı misyon farklılaşması projesinin amacı aslında şudur. Nitelikli bilgi üretme, disiplinler arası çalışmalar ve iş birliklerine teşvik etmek, doktoralı araştırmacı insan sayısını arttırmak, uluslararası iş birliklerini geliştirmek, üniversitemizi uluslararası alanda daha görünür kılmak. Projenin kısaca amacı bu. Yükseköğretim Kurulu üniversiteleri 3 ana başlık altında değerlendiriyor. Birincisi araştırma kapasitesine bakıyor, ikincisi yapılan araştırmaların kalitesine bakıyor, üçüncüsü de etkileşim ve iş birliği performansına tek tek bakıyor. Tek tek bu 310 tane kriteri değerlendirerek bir puanlamaya tabi tutuyor ve araştırma üniversitesi beratını taktim ediyor. Nitekim bizim iki gün önce yapılan toplantıda üniversitemizin bu konuda ciddi bir başarı gösterdiğini araştırma üniversitesi olma kriterlerini yerine getirdiğini dolayısıyla bu beratı hakkettiğini Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından bize bildirildi ve beratımızı almış olduk” şeklinde konuştu.

Fırat Üniversitesi’nin görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğinin ispatlandığını söyleyen Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, “Araştırma üniversitesi olunca ‘bunun bize kazanımları nedir?’ bu kamuoyunda çok merak edilen bir konu. En önemli noktalarından birisi bana göre Türkiye’de biliyorsunuz kanunlarımızda üniversitelerin görevi çok net. Yükseköğretim düzeyinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmek. Bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdürmek. Bir de toplumsal hizmet ya da toplumsal katkı görevini yerine getirmek. Zaten Yükseköğretim Kurulu Bakanlığı da üniversitelerin performansını değerlendirirken bu üç temel üzerinden değerlendirme yapmış. Birincisi araştırma kapasitesi, ikincisi araştırma kalitesi, diğeri de etkileşim yani toplumsal hizmet. Dolayısıyla biz araştırma üniversitesi olarak bir kere, bir görevi yerine getirmenin huzurunu ve vicdani sorumluluğunu yerine getirdiğimiz için mutluluğunu yaşıyoruz. Yani biz diyoruz ki devlet bize yükseköğretim düzeyinde eğitim görevini yerine getirin demiş. Biz bunu ispatlamışız. YÖK bunu değerlendirmiş ve bu kanaate varmış. Devletimi bilimsel araştırma faaliyetlerini yerine getirin demiş. Üniversitemiz bunu yerine getirmiş ve yine toplumsal hizmet görevini yerine getirin demiş ve biz bunu da yerine getirmişiz. Bunun bir huzuru ve dolayısıyla bir başarısı var. O yüzden bu konuda bir kere kendimizi görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığımız için bu konuda başarılı görüyoruz” dedi.

Araştırma Üniversitesi olunmasının Fırat Üniversitesi’ne sağlayacağı artılardan bahseden Rektör Prof. Dr. Göktaş, “Araştırma Üniversitesi olunca devletin size ayırmış olduğu fonlarda artış oluyor. Bizim YÖK’te yıllalardır bekleyen bir deprem araştırma enstitümüz var. İnşallah biz onu en kısa zamanda tekrar YÖK’e sunacağız. Yani bunun bir an önce kurulmasında temaslarımızı sürdüreceğiz. Bu da yine araştırma üniversitesi olduğumuzdan işlemlerimizi kolaylaşacağı anlamına geliyor. Yine Cumhurbaşkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığında veya İnsan Kaynakları Başkanlığında her yıl üniversitelerimize bir takım personel tahsisi yapılıyor. Bu personel tahsisi temizlik işçisinden tutun profesör kadrosuna kadar bütün kadroları içerisinde alıyor. Bu konuda da üniversitemiz tabi artık yarım asırlık bir üniversite olduğu için ciddi bir daralma var. Yani biz istediğimiz kadar profesör kadrosu alamıyoruz. Artık doktora öğretim kadrosu sınırlı geliyor. Araştırma görevlisi kadrosu sınırlı geliyor. İnşallah bu konuda da araştırma üniversitesi olunca yine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından bize söylenen Cumhurbaşkanlığımız İnsan Kaynakları Başkanlığından yine araştırma üniversiteleri pozitif ayrımcılığa tabi tutulacak. Böylece insan kaynakları konusunda da üniversitemiz rahatlamış olacak. Yine aslında Türkiye’de diğer Avrupa ülkeleriyle ya da gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında doktoralı eleman sayısında biz çok iyi bir sırada değiliz. Yine bu konuda araştırma üniversitelerinin bir misyonu var. Bundan sonraki süreçlerde inşallah doktoralı eleman sayımızı arttırma yönünde de YÖK’ün bize bir katkısı olacak. Yani biz üniversitemizde daha çok doktora yaptırma imkanına sahip olacağız. Böylece hem ülkemize hem de bölgemize doktoralı eleman sayısını arttırma konusunda da yine biz üniversite olarak bir misyonu yerine getirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesi’nin bir çok üniversitenin ilerisinde olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, “Araştırma üniversitesi beratını almak hakikaten bizim bütün akademik personelimizin 2017 yılından beri hakkettiği, beklediği bir sonuçtu. Yani tesadüfi bir sonuç değil. Ben birkaç üniversitede daha önce çalıştım. TÜBİTAK’ta, YÖK’te görevlerim var. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Yılmaz hocamız bu konuyla ilgili kendisini görevlendirmiştik. Biz Fırat Üniversitesi’ni aslında batıdaki iyi üniversitelerle kıyasladığımız zaman aslında birçok konuda onların çok önünde olduğumuzu görüyorduk. Fırat Üniversitesi olarak birçok konuda bu üniversitelerin önündeyiz. Ancak üniversite sanayi işbirliği kısmında gerideyiz o da çok bizden kaynaklanmıyor. İlimizde sanayi son birkaç yıldır gerçekten sevindirici bir noktaya doğru gidiyor. Biz onun dışındaki bütün göstergelerde aslında en iyi dediğimiz üniversitelerden bile bazen başa baş bazen de önde olduğumuzu görüyoruz diye ilgili yöneticilerimize iletmiştim. Onların da muhakkak dikkatini çekmiştir. Bir hedef var. Herkes o hedefe ulaşmak için canla başla çalışıyor” şeklinde konuştu.

Fırat Üniversitesi’nin başarıya tırnaklarıyla kazıyarak ulaştığının altını çizen Rektör Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığındaki toplantıda da söyledim. Üniversitemiz ilk kurulduğu günde Elazığlı hemşehrilerimiz kendi arsalarını üniversiteye tahsis etmiştir. İlimizde bir üniversite olsun şeklinde fedakarlıkta bulunmuşlar. Tabi o sağlam temel üzerine kurulan üniversitemiz akademisyenleri de 50 yıllık çalışmaları gayretleri özverileri neticesinde bu noktaya gelmiş. Yoksa bir günde yapılan bir iş değil. Bizim üniversite yönetimimiz olarak aslında yaptığımız şey işte bu yıllar arası yapılan birikimi bir şekilde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın önüne daha anlaşılır, daha net bir şekilde koymak oldu. Akademisyenlerimizle birlikte tırnaklarımız ile kazıyarak elde ettiğimiz bir başarıdır. Bu başarının üniversitemize ve ilimize başarılar getirmesinin diliyoruz. Tabi bu aslında Fırat Üniversitesi’nde çalışan bütün akademik personelimizin, idari personelimizin ve yıllardır üniversiteye karşı ciddi bir teveccüh gösteren, üniversiteye katkısı olan bütün Elazığlı hemşerimizin başarısıdır. Ben bu anlamda üniversitemiz yönetimi olarak akademik personelimize, idari personelimize Elazığ halkımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Biz kendimizi; Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi, İTÜ gibi üniversitelerle karşılaştırdığımız zaman bizim başarımız gerçekten onlarla kıyaslandığında çok önemi bir başarıdır. Çünkü biz sınırlı imkanlarla hocalarımızın büyük özverileri sonucunda böyle bir başarıya geldik. Araştırma Üniversitesi seçilmemizin Elazığ’ımıza, üniversitemize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.