Fırat Üniversitesi Artık “Araştırma Üniversitesi”

Her geçen yıl başarı sıralamasını yükselten ve dünyanın saygın üniversiteleri arasında olma yolunda hızla ilerleyen Fırat Üniversitesi oldukça önemli bir başarıya daha imza atarak YÖK tarafından Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin yer aldığı “Araştırma Üniversitesi” seçildi.

Türkiye ve dünya sıralamasını her alanda yükseltmeye devam eden Fırat Üniversitesi tarihinin en önemli başarılarından birine imza atarak yeni bir döneme başladı. YÖK tarafından belirlenen ve Türkiye’nin en iyi 20 üniversitesinin yer aldığı “Araştırma Üniversiteleri” listesine Fırat Üniversitesi de girdi.

YÖK tarafından hayata geçirilen “İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Projesi” kapsamında alınan yeni kararlar Ankara’da gerçekleştirilen Araştırma Üniversiteleri Toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR, YÖK üyeleri, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet YILMAZ ile birlikte üniversite rektörleri ve davetliler katıldı. Toplantıda Araştırma Üniversitelerinin İlanı ve Berat Takdimi yapıldı.

Türkiye’nin öncelikli hedefleri ve alanları çerçevesinde nitelikli bilgi üretmek, disiplinlerarası çalışmaları ve iş birliklerini teşvik etmek, doktoralı araştırmacı insan sayısını artırmak, uluslararası iş birliklerini güçlendirmek ve üniversitelerin uluslararası alanda daha görünür kılmak amacıyla başlatılan Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı’na yapılan değerlendirmeler sonucunda en başarılı üniversiteler belirlendi.

Program kapsamında yer alan üniversitelerin performansları Araştırma Üniversiteleri Performans İzleme Endeksi aracılığıyla; “Araştırma Kapasitesi”, “Araştırma Kalitesi” ve “Etkileşim ve İşbirliği” başlıkları altında 32 gösterge kapsamında değerlendirildi. Bu kapsamda gerçekleştirilen toplantıda Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı’nda 20 devlet üniversitesi ile 3 vakıf üniversitesi yer aldı.

Gerçekleştirilen törende Fırat Üniversitesinin Araştırma Üniversitesi seçildiği açıklandı. Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Araştırma Üniversitesi Beratını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR’dan aldı.

Fırat Üniversitesinin Araştırma Üniversitesi seçilmesiyle ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, “Fırat Üniversitesi tarihinin en önemli başarılarından birine imza atarak YÖK tarafından “Araştırma Üniversitesi” seçildi. Türkiye’nin en iyi 20 üniversitesinin yer aldığı “Araştırma Üniversitesi” seçilme başarımızda emeği geçen tüm akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu başarıyla Üniversitemizde yeni bir dönemin başladığını tüm kamuoyuna büyük bir heyecanla duyuruyoruz” dedi.

Araştırma Üniversitesi seçilen üniversiteler başarı sıralamasına göre şöyle; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Marmara Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi, “Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması” programında yer alacak. Ayrıca, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi olmak üzere ilk kez vakıf üniversiteleri söz konusu programa dahil edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.