Emeklilerin aldığı maaş açlık sınırının altında

Emekli aylıkları, ardı ardına gelen zamlar sonrasında adeta buhar oldu. Sendikaların açıkladığı Şubat ayı açlık sınırı değerlendirmesine göre ise emeklilerin aldığı maaş açlık sınırının altında kaldı.

 Açıklanan verileri değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Vedat Gür yaptığı açıklamada, “Emekliler açlık sınırının altındaki maşlarla  yaşamaya çalışıyor.” dedi

2022 Şubat ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 248,97 TL, %5,62 oranında yükseldi ve 4 bin 682  lira olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 12.671,58 lira olarak belirlendi.

“EMEKLİLERİN  MAŞ ORTALAMASI 3 BİN LİRA”

Açıklanan rakamları emekliler açısından değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Vedat Gür “Emekli aylığı, ardı ardına gelen zamlar sonrasında adeta buhar oldu. Ortaya çıkan açlık sınırı rakamlarını görüyorsunuz.  Emekliler açlık sınırının altında maaş alıyor.  Emeklilerimizin maş ortalaması 3 bin liradır. emeklilerimiz açlık ve yoksulluk altında inim inim inlemektedir.   Emeklilerimiz herkes gibi aldığı maaşla rahat bir hayat sürmek istiyor.” dedi

“EMEKLİNİN TENCERESİ  KAYNAMIYOR”

 Emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade eden Gür; açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “ Emekliler artık giderlerini karşılayamaz hale geldiler. Emekliler ısınma giderlerini ve  yeme içme gibi en temel giderlerini  bile karşılamakta zorlanıyorlar.  Emeklinin tenceresi artık boş , emeklinin tenceresi kaynamıyor. Emeklilikler olarak  birtakım temennilerimiz var. Emekliler olarak  yakacak yardımı yapılmasını istiyoruz.  Emeklilerin kullandığı elektrik ve doğalgazda KDV’nin kaldırılması gerekiyor.  Devletten sesimizi duymasını istiyoruz.”

 “UMARIM EMEKLİLERE YAŞATILANLAR  BİRİLERİNİN VİCDANINA DOKUNUR”

Emeklilerin maaşlarından kesilen katkı paylarına da dikkat çeken Gür, “Açlık sınırının altındaki maaşlarla, hayata tutunmaya çalışan emeklilerimiz; tedavi ve ilaç için katkı payı ödemek zorunda kalıyorlar. Maaşları zaten çok düşük olan emeklilerimiz bu katkı paylarını ödedikten sonra elinde hiçbir şey kalmıyor. Emeklilerimiz yaşları ve maddi imkansızlıklar dolayısıyla ortaya çıkan beslenme sorunları dolayısıyla çok sık rahatsızlanıyorlar. Ancak  ilaç ve muayene  katkı payları  bizim sırtımızda ciddi kaldırılamaz bir kambur haline geldi. Bu nedenle  her platformda katkı paylarının kaldırılmasını  dile getiriyoruz. Umarım emeklilere yaşatılanlar  birilerinin vicdanına dokunur. Gereken adımları atarlar  ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.