Elazığ’da Vişne Fidanı Dağıtımı Gerçekleştirildi

Elazığ Tarımında Vişne Yetiştiriciliğini artırarak Bitkisel Üretim gelirine katkı sağlamak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kampüsünde Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Turan KARAHAN, Ziraat Odası Başkanı İbrahim HACIOĞULLARI, teknik personel ve üreticilerin katılımıyla vişne fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN“Elazığ tarımımızın gelişimine katkıda bulunan birçok projeyi çiftçilerimizle birlikte hayata geçiriyoruz.”

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN  yaptığı konuşmada “Bu projelerden bir tanesi olan tarım ve orman Bakanlığımıza sunduğumuz %70 ile desteklenen ilimizde vişne yetiştiriciliğini geliştirme projesi kapsamında Fidan dağıtımını yapmak üzere bir araya geldiklerini belirten KARAHAN, Vişne dendiği zaman akla gelen ilk yerlerden bir tanesi Elazığ, Çünkü vişne dondurmasının hammaddesi İlimizin bereketli topraklarında ve ikliminde yetişen vişne meyvesinden oluştuğunu belirtti.

Hem sanayisine katkıda bulunmak hem de üretim alanlarını arttırmak ve bundan ziyade modern kapama vişne meyve bahçelerini oluşturmak üzere bakanlığımız tarafından onaylanan yaklaşık 100.000 liralık bir proje ile burada 40 çiftçimize 120 dekar alanda dikilmek üzere 3000 adet fidanı dağıtımını İnşallah hep birlikte yapmış olacağız.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN, Dağıtılan vişne fidanlarının ardından Elazığ İlimizde mevcut sahip olduğumuz tarım ve hayvancılık kapasitesine belirli noktaya taşımak üreticimizin elini güçlendirmek maliyetlerini azaltmak ve özellikle de kaliteli ve verimli üretim yapmasını sağlamak üzere bu projelerin devamlılığını da bundan sonraki süreçte de 2022 yılında da getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.