150 Çiftçiye 68 Bin 500 Adet Badem Fidanı Dağıtıldı

Badem Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 68 bin 500 adet badem fidanı dağıtıldı.

Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi (DAP) destekleriyle Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere yüzde 70 hibe destekli 68 bin 500 adet badem fidanı dağıtıldı. ‘Badem Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 150 çiftçiye dağıtılan fidanlar 2 bin dekar alana dikilecek. Bölgeye adapte olan ve geç çiçeklenen Ferragnes ve Ferraduel çeşitleri tercih edildi.

Dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN; “Elazığ’da Tarım ve Orman Teşkilatı olarak Valiliğimiz önderliğinde Tarım ve Orman Bakanlığı’mızdan, DAP’dan, İl Özel İdare’den ve birçok kaynaktan almış olduğumuz projelerle İlimizin tarım ve hayvancılığını daha ileri bir noktaya taşımak ve üreticinin kazancını artırmak için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Son dönemlerde Türkiye’de 81 il içerisinde badem yetiştiriciliğinde modern kapama meyve bahçesi olarak artış trendi içerisinde olan illerden bir tanesi Elazığ’dır. Elazığ’da badem, tarlaları birbirinden ayırmak için kullanılan bir meyve ağacı iken, şu anda Ağın, Keban ve merkez köylerimiz başta olmak üzere birçok ilçemizde artık modern kapama meyve bahçesi şeklinde dizayn edilerek 20 bin dekara ulaşmıştır” dedi.

Yılda 4 bin tonun üstünde bir verim söz konusu olduğunu aktaran KARAHAN, “Bu gelişimi daha da hızlandırmak ve buna katkıda bulunmak üzere bakanlığımıza sunmuş olduğumuz yaklaşık 1 milyon liralık proje var. Aynı şekilde DAP ‘a sunmuş olduğumuz projeyle birlikte toplam 2 milyon liralık bir kaynakla 2 bin dekar alana dikilmek üzere 150 çiftçimizi destekleyeceğiz. Yüzde 70 hibe ile  tedarik ettiğimiz badem fidanlarımızı üreticiyle buluşturacağız. Üreticiler bir hafta içerisinde fidanların dikimlerini gerçekleştirecek ve birkaç yıl sonra ilimiz ve ülkemize rekolte olarak katkı sağlayacak” dedi

KAYNAK: Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü

https://elazig.tarimorman.gov.tr/Haber/1182/150-Ciftciye-68-Bin-500-Adet-Badem-Fidani-Dagitildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.