Akaryakıt zammına sürücüler isyan etti! ‘Bıçak kemiğe dayandı’ 

Akaryakıt zammına sürücüler isyan etti! ‘Bıçak kemiğe dayandı’ 

 Benzin ve motorine yapılan son zam iptal edildi

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzin ve motorine yapılan son zammın ürün fiyatlarının büyük oranda düşüş göstermesi nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. İptal edilmeseydi Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 79 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 2 lira 25 kuruş zam gelecekti…

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıta gelen zamlar sürücüleri isyan ettirdi! ‘Bıçak kemiğe dayandı’ 

Akaryakıta her gün yüksek oranlarda zam gelmeye devam ediyor. Motorinin litresi 25 TL, benzinin litresi ise 21 TL’ye ulaştı. Bu geceden itibaren motorine 2 lira 25 kuruş, benzine 79 kuruş zam geldi. Böylece akaryakıt fiyatları art arda 7 gün zamlanmış oldu. Sürücüler, “Vallahi anamız ağladı. Bu yakıt zamları bizim anamızı ağlattı. Artık arabaları çalıştıramayacak duruma geldik. Artık bıçak kemiğe dayandı. İdare edebilecek hiçbir durumumuz yok. Depoyu doldurmak mucize gibi bir şey artık” sözleriyle isyan ediyor.

İktidarın uyguladığı tartışmalı ekonomi politikaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, alınan sert yaptırım kararları ve dolar kurundaki artışlar, akaryakıtta zam yağmurunu beraberinde getiriyor. Bu zamlar sürücülerin adeta belini bükmüş durumda. Gaza basmaya korkar hale gelen sürücüler, depoyu doldurmanın artık “mucize” olduğunu; birkaç kişi birleşip tek arabayla seyahat etmeye başladıklarını anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.