Elazığ Beyhan – 1 Barajı ve Hidroelektrik Santrali Denetlendi

İnşa ve işletme hâlindeki projelerin denetimleri 2013/15 Sayılı Genelge kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Doğa Koruma Millî Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatları tarafından yapılıyor. Bu kapsamda söz konusu Beyhan-1 Barajı ve HES Tesisleri, DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüzün koordinasyonunda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürlüğü, Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü, Elazığ Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan heyet tarafından denetimi gerçekleştirildi.

Beyhan – 1 Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Elazığ’ın Palu ilçesinde Murat Nehri üzerinde bulunuyor. Cengiz Enerji  ve Özaltın Enerji Ortaklığından oluşan Kalehan Beyhan Enerji Üretim A.Ş. tarafından işletilen santral 582,10 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 40., Elazığ’ın ise 2. büyük enerji santrali olma özelliğini taşıyor. Tesis ayrıca Türkiye’nin 9. büyük Hidroelektrik Santrali.

Beyhan-1 Barajı ve HES Tesisi, ortalama 1.167.266.086 kilovatsaat elektrik üretimi ile 321.384 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabildiği gibi  390.782 konutun ise elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.