Elazığ’da Kedi, Köpek ve Gelinciklere “Pasaport ve Mikroçip” Zorunluluğu Getirildi

2021 yıl itibariyle yürürlüğe giren ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında toplantı yapıldı.

Toplantıya; Elazığ Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Vedat ERGÜN, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Şube Müdürü Salim GÖKALP ve veteriner hekimler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında imzalanan protokol çerçevesinde; Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Elazığ Veteriner Hekimler Odası arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması sağlanacak.

Protokol çerçevesinde sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak.

Elazığ’da  tüm İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Özel Veteriner Muayenehaneleri ve Özel Veteriner Polikliniklerinde mikroçip  uygulaması, kayıt altına alınma işlemi yapılacak ve evcil hayvan pasaportları çıkartılacak.

Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabileceği uygulama kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığından üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak.

Uygulama T.B.M.M. gündeminde olan Hayvan Hakları Yasası’nın uygulanmasına temel teşkil edeceği gibi sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini de sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.