Türkiye’nin en büyük maden rezervi bulunmuştu, şimdi de Yanıcı Gaz bulundu

Çataklı Köyü ( Eski Adı HINGONİ) Kaderi Değişiyor mu?

Türkiye’nin en büyük maden rezervi bulunmuştu, şimdi de Yanıcı Gaz bulundu.

Alacakaya İlçesinde Yanıcı Gaz Bulundu!

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ’ın maden ilçesinde yürütülen bir yıllık çalışma tamamlandı. MTA yaptığı araştırmalarda Sağrılı köyü Kısabekir ve Seterli mevkilerinde önemli maden rezervlerinin bulunduğunu açıklamıştı. Çalışmalarda başta bakır olmak üzere Altın, Çinko, Kobalt ve birçok maden rezervi bulunuyor.

Elâzığ’ın Kaderi Değişiyor mu?

Maden ilçesinde çalışmalarını tamamlayan MTA bu kez Alacakaya ilçesinin Çataklı köyünde çalışmalara başladı. Ekipler bölgede yaptığı çalışmada 600 metrelik sondajda yanıcı gaz buldu.

Alacakaya ilçesi Çataklı köyündeki sondajla açılan kuyuda bulunan yanıcı gaz çalışanlar tarafından görüntülendi. Yanıcı gazın ne olduğu ve potansiyelinin ne kadar olduğu yapılacak olan bilimsel araştırmaların ardından belli olacak. Öte yandan bulunan yanıcı gazın doğalgaz olduğu tahmin ediliyor.Bölgede çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Türkiye’nin en büyük maden rezervi, Elazığ’ın Maden ilçesinde bulundu. Vatandaşların büyük sevinçle karşıladığı olayda, bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve birçok madenin yer aldığı bölgedeki rezervlerin değerinin 30 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin en büyük maden rezervi, Elazığ’ın Maden ilçesinde bulundu. Bu nedenle ilçede vatandaşlar da, heyecanlı bekleyişe girdi. Altın, çinko, kobalt ve birçok madenin bulunduğu rezervin değerinin 30 milyar dolar civarında olduğunun belirtilmesi, bölgeye olan ilgiyi daha da artırdı.

KURTULUŞ SAVAŞINDA MERMİ İHTİYACINI KARŞILIYORDU

Yaklaşık bir yıldır Elazığ’da çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), önemli maden rezervlerine ulaştı. Ülkeye katkısının oldukça yüksek olması beklenilen rezervler Maden ilçesi Sağrılı köyü Kısabekir ve Seterli mevkilerinde bulundu. Türkiye cumhuriyeti tarihinin en büyük maden rezervi sahasının olduğu bölgede bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve birçok maden de bulunuyor. Kurtuluş savaşında Türkiye’nin mermi ihtiyacını karşılayan Maden ilçesinde bulunan yeni rezervler vatandaşları heyecanlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.